Wizualizacja fabryki fot. BASF

Systematyczne zaostrzanie europejskich standardów emisji spalin, w postaci takich rozporządzeń jak Euro 6, sprawia, że zapotrzebowanie na coraz to nowe i lepsze systemy redukcji spalin wciąż rośnie. Dzięki budowie nowych zakładów produkcyjnych w Polsce BASF ma zamiar podwoić swoje zdolności produkcyjne.

Firma wybuduje swoją największą fabrykę katalizatorów w Europie niedaleko Wrocławia, w Środzie Śląskiej, w Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Budowa zakładów o łącznej powierzchni aż 40 tysięcy metrów kwadratowych rozpocznie się jeszcze w tym roku. W pierwszym kwartale 2014 roku ruszy produkcja, a do 2016 roku BASF planuje uruchomić wszystkie dziesięć linii produkcyjnych. Wartość inwestycji w tym czasie wzrośnie aż do 150 milionów euro. Zatrudnienie w nowych zakładach ma znaleźć ponad 400 osób.

W polskiej fabryce BASF-a będą produkowane między innymi katalizatory SCR (SelectiveCatalyticReduction), filtry cząstek stałych do samochodów z silnikami wysokoprężnymi oraz samochodowe katalizatory rozpadu ozonu marki Premair. Na terenie zakładów będzie się znajdować również laboratorium badawcze.

Czy sądzicie że Polska dzięki podobnym inwestycjom ma szansę na rozwój swojego przemysłu motoryzacyjnego?