Wybór fotelika dla dziecka

Narodziny dziecka to przede wszystkim ogromna radość dla rodziców. Mały człowieczek zazwyczaj odwraca ich dotychczasowe życie do góry nogami, a ci robią wszystko, żeby zadbać o bezpieczeństwo takiego malucha – szczególnie podczas jazdy samochodem, który dostosowany jest do przewożenia dorosłych osób. Z pomocą przychodzą specjalne foteliki przeznaczone dla dzieci. Jaki będzie odpowiedni?


Zniżka -15%

Oblicz składkę ubezpieczenia OC


Oczywiste jest, że małe dziecko należy przewozić w samochodzie w specjalnym foteliku. Jednak gdyby ktoś miał wątpliwości, przypominam, że wymaga tego polskie prawo.

Polskie przepisy w myśl UPoRD w art. 39 w punkcie 3. jasno określają zasady przewozu dzieci. Artykuł ten stanowi: „W pojeździe samochodowym wyposażonym w pasy bezpieczeństwa dziecko w wieku do 12 lat, nie przekraczające 150 cm wzrostu, przewozi się w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci, odpowiadającym wadze i wzrostowi dziecka oraz właściwym warunkom technicznym”.

Ten sam artykuł w punkcie 4 mówi o zakazie „przewożenia w foteliku ochronnym dziecka siedzącego tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego wyposażonego w poduszkę powietrzną dla pasażera” oraz „przewożenia, poza specjalnym fotelikiem ochronnym dziecka w wieku do 12 lat na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego”.

Poniżej znajdziecie cztery najważniejsze porady, które pomogą Wam przy wyborze fotelika dla swoich pociech:

  1. Fotelik powinien być dobrany odpowiednio do wagi dziecka. Wyróżnia się kilka grup:
    • grupa 0+ (0-13 kg), foteliki montowane tyłem do kierunku jazdy;
    • grupa I (9-18 kg), foteliki dla dzieci od ok. roku do 3-4 lat;
    • grupa II-III (15-36 kg), siedzenie podwyższające z oparciem.
  2. Fotelik musi spełniać normy bezpieczeństwa. Wyznacznikiem bezpieczeństwa jest certyfikat wydany przez Państwowy Instytut Motoryzacji – najnowsza i najsurowsza norma to ECE R44/04. Warto także zwrócić uwagę na wyniki danego fotelika w testach zderzeniowych przeprowadzanych m.in. przez ADAC.
  3. Fotelik powinien pasować do samochodu, tak aby możliwe było jego stabilne zamocowanie. Należy zwrócić uwagę na system mocowania fotelika, żeby dopasować odpowiedni typ do swojego samochodu (mocowanie przy użyciu pasów bezpieczeństwa lub ISOFIX).
  4. Kolejna ważna rzecz to materiał, z którego wykonana jest tapicerka fotelika. Trzeba sprawdzić, czy materiał można łatwo wyczyścić oraz czy nie jest to tworzywo wywołujące alergię u dziecka.

Czy zgadzacie się z powyższymi wskazówkami? Czy bazując na swoim doświadczeniu, możecie je uzupełnić?