Na rynku motoryzacyjnym dostępne są m.in. auta popowodziowe, nie tylko takie, które zostały zalane w Polsce, ale również sprowadzone z innych krajów. Takie samochody oferowane są najczęściej w bardziej atrakcyjnej cenie. Auto ze stosunkowo niskim przebiegiem można kupić znacznie taniej niż pojazdy, które nie były zalane. Czy jednak warto nabyć taki samochód?

Czy zalane samochody to okazja?

Mimo upływu lat i coraz większego zainteresowania kupowaniem nowych samochodów, Polacy w dalszym ciągu biją rekordy w ilości importowanych używanych aut. Według danych Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar styczeń 2020 roku był pod tym względem najlepszym miesiącem w historii. Osiągnięto najwyższy wynik sprawdzonych pojazdów – 81 843 sztuki samochodów osobowych i pojazdów dostawczych do 3,5 tony, co oznacza 8,9 proc. więcej niż w styczniu poprzedniego roku. Średni wiek importowanego samochodu wynosi obecnie 11 lat i 7 miesięcy. Niestety, ale stan sprowadzanych pojazdów pozostawia wiele do życzenia. Do naszego kraju trafiają m.in. popowodziowe auta. Kiedy w 2016 roku powodzie nawiedziły Francję i Niemcy, eksperci spodziewali się, że wiele pojazdów z tych rynków trafi do Polski jako znakomite okazje cenowe. Zakup zalanego auta może być dla firmy, która handluje samochodami dobrą inwestycją. Sprzedający są skłonni zbyć taki samochód w bardzo atrakcyjnej cenie, a nieświadomy klient może się skusić na taką okazję, choćby ze względu na cenę niższą od rynkowej. Czy jednak auto po powodzi nadaje się do użytku? Czy jego zakup będzie dobrą inwestycją? Eksperci przestrzegają przed takimi wyborami. Na rynku znajdziesz wiele firm, które oferują osuszanie zalanych pojazdów, ale jest to powierzchowny zabieg, który na dłuższą metę nie przyniesie pożądanych rezultatów. Usunięcie śladów powodzi może zapewnić jedynie krótkotrwały efekt, samochód przez jakiś czas będzie działać niezawodnie, ale po pewnym okresie mogą zacząć pojawiać się problemy, których nie da się uniknąć. Kontakt z wodą ma bardzo negatywny wpływ m.in. na:

  • automatyczne skrzynie biegów,
  • podzespoły elektroniczne,
  • zawieszenie – może pojawić się rdzawy nalot,
  • układ hamulcowy – jego zaawansowana korozja świadczy o tym, że auto długo stało pod wodą.  

Specjaliści twierdzą, że koszty związane z użytkowaniem takiego pojazdu mogą zdecydowanie przekroczyć jego wartość. Jeśli kupisz auto bezpośrednio od poszkodowanego posiadacza samochodu, to możesz skorzystać z usług firm, które doprowadzą pojazd do dobrego stanu. Wiedzą one, jak osuszyć auto po zalaniu, prawdopodobnie wyeliminują wszystkie ślady zdarzenia, ale po jakimś czasie zaczną pojawiać się usterki. Z takim samochodem możesz mieć ciągłe problemy.

Auto popowodziowe – jak rozpoznać?

Jak już wspomnieliśmy, zalany samochód to doskonała okazja do zarobku dla firm, które handlują pojazdami. Sprzedający powinien cię poinformować, że jest to auto po powodzi, ale nie możesz mieć pewności, że tak będzie. Rozpoznanie popowodziowego samochodu teoretycznie jest dosyć łatwe, ale możliwe, że pojazd ten zostanie tak przygotowany do sprzedaży, że trudno ci będzie spostrzec, iż auto było zalane. Co więcej, nie każdy klient zdaje sobie sprawę z tego, że może trafić na auto po powodzi i nie każdy wie, jakie konsekwencje mogą się z tym wiązać. Oto jak rozpoznać zalany pojazd. Zwróć uwagę na:

  • Otwarte okna – taki samochód może stać z uchylonymi szybami ze względu na zapach stęchlizny w środku. Sprzedający mogą też stosować zawieszki o bardzo intensywnym zapachu.
  • Bagażnik – zdejmij wykładzinę, zajrzyj w zakamarki. Czy wydobywa się stamtąd nieprzyjemny zapach? Sprawdź też, czy nie ma tam piasku.
  • Zawieszenie – jeśli auto ma kilka lat, a widzisz rdzawe naloty, np. na sprężynach, wahaczach czy układzie wydechowym, to może oznaczać, że pojazd jest po zalaniu.
  • Miejsca niewidoczne na pierwszy rzut oka – m.in. miejsce osadzenia koła zapasowego, uszczelki progowe czy szyny foteli.
  • Nierówną pracę silnika – może to być jeden z objawów sygnalizujący, że auto było zalane.

Na pewno przed zakupem podłącz pojazd do testera diagnostycznego i spróbuj się połączyć ze wszystkimi modułami. Jeśli auto jest po powodzi, to zbywca nie wymienił w nim elektroniki, gdyż wówczas sprzedaż nie byłaby opłacalna. W sprawdzeniu auta powinien ci pomóc doświadczony mechanik, który posiada odpowiedni sprzęt i oprogramowanie. W umowie sprzedaży warto umieścić zapis, że samochód nie był zalany, żebyś na wszelki wypadek mógł domagać się rekompensaty finansowej, gdyby okazało się inaczej.

O zalanie pojazdu nie trudno

Do zalania samochodu nie jest potrzebna powódź. W wielu miastach w Polsce i Europie znaczne opady doprowadzają do tego, że na drogach stoi woda, gdyż kanalizacja nie jest w stanie przyjąć tak dużej jej ilości. Kierowcy, nie wiedząc jak jest głęboko, często próbują przejechać przez zalaną ulicę. Wjechanie w kałużę o nieznanej głębokości może być przyczyną poważnych problemów z autem. Zalanie silnika może spowodować, że zaciągnie on wodę przez układ dolotowy powietrza i pojazd już nie ruszy. Właściciela pojazdu może czekać wówczas generalny remont silnika. Jeśli kierowca utknie w środku takiej dużej kałuży, to prawdopodobnie woda dostanie się do kabiny i uszkodzona zostanie elektryka w samochodzie. Nawet jeśli wszystko będzie w porządku, to problemy mogą pojawić się dopiero z czasem. Kolejną konsekwencją zalania jest korozja. Pojazd może być zabezpieczony przed nią zabezpieczony od zewnątrz, ale już nie od wewnątrz. Zatem jeśli woda dostanie się do środka samochodu, to z czasem zauważysz rdzewiejące elementy karoserii. Zdarzenie takie spowoduje ostatecznie, że czas eksploatacji pojazdu się skróci.   

Odszkodowanie po zalaniu auta

Czy uszkodzenie pojazdu poprzez jego zalanie jest objęte ochroną ubezpieczeniową? Jeśli posiadasz ubezpieczenie autocasco i jego zakres obejmuje ryzyko powodzi, to możesz otrzymać odszkodowanie. Jeśli nie zawarłeś umowy AC dla zalanego samochodu, to możliwe, że unikniesz kosztów, o ile zalanie nastąpiło z powodu czyjegoś zaniedbania. Np. jeśli do zalania doszło na skutek źle działającej kanalizacji deszczowej w garażu podziemnym. Jednak w takim przypadku uzyskanie odszkodowania nie będzie łatwe i wymagać może nawet postępowania sądowego.

Źródła:

https://info-car.pl/infocar/artykuly/samochod-po-zalaniu-nie-wjezdzaj-w-glebokie-kaluze.html

https://www.samar.pl/__/3/3.a/106785/3.sc/11/Import-w-styczniu—nowy-rekord.html?locale=pl_PL

https://info-car.pl/infocar/artykuly/samochod-po-zalaniu-nie-wjezdzaj-w-glebokie-kaluze.html