Przemysł motoryzacyjny w Europie wciąż jest w kryzysie, a negocjacje, które Unia Europejska rozpoczęła z Japonią, wcale nie pomogą koncernom samochodowym w wyjściu z tego dołka. Ich rezultatem może być bowiem zniesienie podatku na auta importowane z Kraju Kwitnącej Wiśni.

Negocjacje Unii Europejskiej z Japonią dotyczą zmiany stawek cła oraz akcyzy na towary importowane z tego kraju. Do tych towarów wliczają się także samochody. Według Ivana Hodaca, sekretarza generalnego ACEA (Europejskiej Organizacji Producentów Pojazdów), europejski przemysł motoryzacyjny jest zaniepokojony, ponieważ na zmianie przepisów najwięcej zyskałaby oczywiście Japonia.

Zniesienie 10% podatku od aut sprowadzanych z Japonii może negatywnie wpłynąć na sprzedaż aut europejskich. Największe obawy mają francuski koncern PSA oraz włoski Fiat. Francuski minister gospodarki Nicole Bracq oświadczył, że Komisja Europejska powinna wziąć pod uwagę potrzeby jakże tak dużego sektora gospodarki, jakim jest przemysł samochodowy.

Czy uważacie, że zniesienie podatku na samochody importowane z Japonii to dobry pomysł?