7 stycznia zakończyła się prawie 900-kilometrowa podróż autonomicznego samochodu Audi z Silicon Valley do Las Vegas na międzynarodowe targi Consumer Electronics Show 2015.

Auto pokonało dystans 560 mil autostradami z dziennikarzami na pokładzie i kierowcą testowym na fotelu pasażera. Samochód nie potrzebuje w takich warunkach drogowych kierowcy, jedynie w ruchu miejskim należy przejąć nad nim kontrolę. Auto monitoruje przestrzeń dookoła i przewiduje oraz odczytuje zachowania innych kierowców. Dziennikarze, którzy jechali tym samochodem byli zachwyceni naturalnymi reakcjami w normalnych, codziennych sytuacjach drogowych. Podróż trwała dwa dni, a co 100 mil zmieniała się osoba za kierownicą, która nie miała zbyt wiele obowiązków.

„Wyniki jazdy testowej podkreślają nasze wysokie kompetencje na polu autonomicznej jazdy” – stwierdził prof. dr Ulrich Hackenberg, członek zarządu Audi AG ds. rozwoju technicznego. Audi jest na dobrej drodze do wprowadzenia do produkcji seryjnej niektórych systemów, które pozwalają prowadzić pojazd autonomicznie. Należą do nich systemy pozwalające samoczynnie zmieniać pas ruchu czy wyprzedzać. Funkcje te w odczuwalny sposób odciążą kierowcę podczas jazdy autostradą.

Jak sobie wyobrażacie w przyszłości jazdę takim samochodem?