Stadion Wembley (źródło: hasmgrupu.blogspot.com)

Anglia. Jedna z największych potęg piłkarskich. Najludniejsza część Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Udajmy się zatem na wycieczkę do krainy Jamesa Bonda i Lotusa.


Zniżka -15%

Oblicz składkę ubezpieczenia OC


Anglia jest jedną z kilku części Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Położona w południowo-wschodniej części Wysp Brytyjskich, od północy graniczy ze Szkocją, a od zachodu z Walią. Stolicą Anglii jest Londyn.

Powierzchnia tego państwa wynosi 130 395 km kwadratowych, na których zamieszkuje ponad 51 milionów ludzi. Anglicy mają wiele tradycji, m.in. kulinarne. W pubach i restauracjach serwowane są np. drożdżowe ciastka na śniadanie (muffiny), steki, kotlety rybne, ryby podawane z frytkami (fish & chips), wszelkiej maści ciasta i piwo. Anglik nie może się obejść bez tradycyjnej herbaty wypijanej około godziny 17.

Samochodem do Anglii

Najprostsza droga wiedzie przez kanał La Manche. Warszawę i Londyn dzieli ok. 1750 km. To mniej więcej doba jazdy samochodem. Na początku dobra wiadomość – autostrady są bezpłatne. Wyjeżdżając samochodem do Anglii, należy pamiętać o ważnym prawie jazdy, dowodzie rejestracyjnym i ubezpieczeniu OC. Wyposażenie auta określa konwencja wiedeńska, ponieważ Wielka Brytania należy do Unii Europejskiej.

Po dojechaniu do kanału La Manche można wybrać drogę wodną lub podwodną. Przykładowo, podróż promem z Calais do Dover kosztuje ok. 200 funtów (1060 zł). Cena za przejazd Eurotunelem wynosi ok. 50 funtów (265 zł). W Anglii i na całej wyspie jeździmy oczywiście lewą stroną.

Ruch lewostronny (źródło: transportcafe.co.uk)

Podróżując autem po tym kraju, trzeba pamiętać o kilku zasadach wynikających z odmiennego od europejskiego kierunku jazdy: po rondach jeździmy zgodnie ze wskazówkami zegara, na skrzyżowaniach równorzędnych pierwszeństwo mają samochody z lewej, a nie z prawej strony, od 23:00 do 7:00 obowiązuje zakaz używania klaksonów. Należy pamiętać o przystosowaniu świateł do tamtejszego ruchu. Wystarczy w odpowiednim miejscu nakleić specjalną naklejkę, która zmieni strumień światła, eliminując ryzyko oślepiania innych kierowców.

W Anglii jednostką miary prędkości jest mila. W terenie zabudowanym można jeździć z prędkością 30 mph (48 km/h), poza terenem zabudowanym – 60 mph (96 km/h), a na drodze dwupasmowej i autostradach 70 mph (112 km/h). Rozmowa przez telefon komórkowy w czasie jazdy jest traktowana jako wykroczenie drogowe, za które grozi mandat od 30 do nawet 1000 funtów (od 160 zł do 5300 zł).

Jaguar XF w barwach Policji (źródło: automotorblog.com)

Wszyscy pasażerowie muszą korzystać z pasów bezpieczeństwa, a dzieci poniżej 12 roku życia – podróżować w fotelikach bezpieczeństwa. Dozwolony poziom alkoholu w wydychanym powietrzu wynosi 0,8 promila. Przekroczenie skutkuje wysokimi karami, m.in. karą pozbawienia wolności do 6 miesięcy, grzywną do 5000 funtów (26 500 zł) i zakazem prowadzenia pojazdu na minimum rok.

Anglia jest usiana fotoradarami i łamanie przepisów może skutkować sporymi problemami. Przekroczenie prędkości na drodze – do 1000 funtów (5300 zł), przekroczenie prędkości na autostradzie do 5000 funtów (26 500 zł), nieużywanie pasów bezpieczeństwa – od 90 do 1000 funtów (od 500 do 5300 zł).

Zwiedzamy Anglię

W tym państwie jest wiele interesujących dla turystów miejsc. W samym Londynie trzeba koniecznie odwiedzić m.in. British Museum, pałac Westminsterski, twierdzę Tower, parlament brytyjski z wieżą zegarową Big Ben, a także odbyć wycieczkę największym kołem widokowym Millenium London Eye.

London Eye (londoneeyeuk.blogspot.com)

Kibice piłkarscy z chęcią odwiedzą m.in. stadion Wembley, na którym może zasiąść 90 000 kibiców, jak również stadiony tamtejszych klubów piłkarskich: Stamford Bridge (Chelsea Londyn) i Emirates Stadium (Arsenal Londyn). W Londynie od 27 lipca do 12 sierpnia odbywać się będą letnie igrzyska olimpijskie.

Angielskie automobile

Anglicy słyną z zamiłowania do motoryzacji. Znany na całym świecie program Top Gear, prowadzony przez Jeremy’ego Clarksona, Jamesa Maya i Richarda Hammonda, jest ich wizytówką. Aston Martin, Lotus, Jaguar – to tylko niektóre angielskie marki samochodów. Obecnie na arenie sportowej honoru Anglików bronią m.in. Lewis Hamilton, Jenson Button, a w przeszłości Jackie Stewart, Eddie Irvine, Damon Hill czy Allan McNish.

Potęga angielskiej piłki

Anglia zajmuje obecnie szóste miejsce w rankingu FIFA (rok 2011). Pierwszy mecz tamtejsza reprezentacja rozegrała 30 listopada 1872 roku, bezbramkowo remisując ze Szkocją. Aktualny trener reprezentacji to Roy Hodgson, a w historii piłki nożnej synowie Albionu odnosili niemałe sukcesy: 1954 – ćwierćfinał mistrzostw świata, 1966 – mistrzostwo świata, 1968 – III miejsce na mistrzostwach Europy, 1990 – IV miejsce na mistrzostwach świata, 1996 – III-IV miejsce na mistrzostwach świata.

Reprezentacja Narodowa Anglii

Anglicy doczekali się wielu znakomitych piłkarzy. Bobby Charlton, Gary Lineker, Billy Wright, David Beckham, Michael Owen, Steven Gerrard, Frank Lampard, Wayne Rooney to tylko niektóre nazwiska uświetniające historię angielskiej piłki. Podczas mistrzostw Europy odbywających się w Polsce i na Ukrainie reprezentacja Anglii rozegrała mecze grupowe na Ukrainie. Zmierzyła się tam z Ukrainą, Francją i Szwecją i wyszła z grupy na pierwszym miejscu.

Jak myślisz, jak dalej poradzą sobie Anglicy na trwających mistrzostwach Europy? Zapraszamy do udziału w naszym konkursie na Facebooku.

Wytypuj wyniki meczów i wygraj jedną ze 130 nagród ufundowanych przez AXA DIRECT:


Konkurs tylko dla fanów SmartDriver.pl na Facebooku!