fot. katowice.gosc.pl

15 maja rzeczniczka Alpine Bau w Polsce, Karolina Szydłowska, potwierdziła zerwanie przez firmę kontraktu na budowę odcinka autostrady A1. Co dalej z mostem w Mszanie?

Jest to dość sensacyjna wiadomość, biorąc pod uwagę poziom zaawansowania prac przy moście na autostradzie A1 w Mszanie. 18,3-kilometrowy odcinek autostrady od węzła Świerklany do granicy państwa z Republiką Czeską w Gorzyczkach został już ukończony przez Alpine Bau, przyjęty i oddany do ruchu przez GDDKiA.

Spór toczy się jednak o wspomniany most w Mszanie. Pomimo wielu propozycji bezpiecznego i profesjonalnego wykończenia mostu, które były poparte opiniami wielu międzynarodowych ekspertów budowy mostów, firma nie może dojść do porozumienia z GDDKiA. W efekcie urząd zażądał od Alpine Bau wypłacenia gwarancji bankowej w wysokości 55 mln zł.

W grę wchodziło nawet wyburzenie 400-metrowego obiektu. Zdaniem firmy budowlanej inwestycja może zostać ukończona najwcześniej w maju 2014 roku. Oto oficjalny komunikat Alpine Bau:

Pomimo intensywnych starań konstruktywne rozwiązanie sporu z zamawiającym (GDDKiA) jest niemożliwe.
Firma ALPINE Bau GmbH złożyła dziś w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), oświadczenie o odstąpieniu od kontraktu dotyczącego budowy mostu MA532 na autostradzie A1. Statyczny projekt mostu MA532 wzbudza wiele kontrowersji w kręgu międzynarodowych ekspertów. ALPINE przedkładała zamawiającemu liczne, konstruktywne propozycje rozwiązań profesjonalnego i bezpiecznego wykończenia mostu MA532, które poparte były opiniami wielu międzynarodowych ekspertów budowy mostów. Kolejne spotkania nie przyniosły żadnego rezultatu. Wczoraj, w poniedziałek, 13 maja, ALPINE wraz ze znanym projektantem mostów prof. Janem Biliszczukiem, zaproponowała przedstawicielom GDDKiA kolejne rozwiązanie. GDDKiA – najwyraźniej w odpowiedzi – podtrzymała żądanie wypłacenia gwarancji bankowej ALPINE w wysokości 12 mln euro (55 mln PLN).

Na razie nie wiadomo, kto dokończy budowę mostu w Mszanie. Czy mieliście okazję korzystać z odcinka autostrady A1 pomiędzy węzłem Świerklany a granicą w Gorzyczkach?