Jeśli mieszkacie w mieście ze strefą płatnego parkowania z pewnością wielokrotnie spieszyliście się do samochodu, żeby przedłużyć czas postoju w parkometrze lub po prostu odjechać, bo kończy się wykupiony czas. Jest sposób na ten problem.

Dla kierowcy zostawiającego samochód w strefie płatnego parkowania kłopotliwa jest też sama forma płatności. Drobne – zawsze trzeba mieć ich pełen portfel. Najlepiej, jeśli dysponujemy nie tylko dużą ilością bilonu, ale także różnymi nominałami. W końcu nikt nie chce opłacać zbyt dużej kwoty za czas, z którego i tak nie skorzysta.

Te czynniki sprawiają, że pozostawienie samochodu w strefie płatnego parkowania jest problematyczne. Nikt nie lubi się spieszyć, podobnie jak nikt nie lubi nosić portfela wypchanego monetami.

Rozwiązaniem jest usługa mobiParking. Jest to system pozwalający na opłacanie postoju za pomocą telefonu komórkowego z wykorzystaniem wcześniej przygotowanych na koncie środków. To uproszczona teoria. A jak to działa w praktyce?

Do obsługi systemu najlepiej zainstalować na telefonie aplikację, która obsługuje mobiParking. Przykładem takiego programu jest SkyCash.

Na początek należy zarejestrować się w systemie. Możemy to zrobić z poziomu strony internetowej lub bezpośrednio z aplikacji na telefonie. Cały proces jest bardzo prosty. Podajemy swój numer telefonu, PIN, którym będziemy się posługiwać oraz swoje podstawowe dane: imię, nazwisko i adres e-mail. Następnie otrzymujemy SMS-a z hasłem dostępu.

Po założeniu konta, należy je zweryfikować. Wtedy podajemy swój PIN po czym dokonujemy przelewu na podane przez system konto z wskazanym kodem jako tytułem. Po maksymalnie dwóch dniach nasze konto jest zasilone daną sumą i tym samym aktywowane.

Kolejnym krokiem jest dodanie numeru rejestracyjnego naszego samochodu do systemu. Warto wiedzieć, że możemy dodać kilka aut, co jest przydatne, jeśli mamy w domu dwa lub więcej samochodów i korzystamy z każdego z nich.

Ważne jest, żeby pamiętać o oznaczeniu pojazdu. W tym celu drukujemy identyfikator. Można też skorzystać z oznaczenia w formie naklejki, która jest dostępna w punktach obsługi związanych ze strefami płatnego parkowania w każdym mieście. Jest również możliwość pozostawienia za szybą kartki z wyraźnie napisanym „mobiParking”. To wystarczy straży miejskiej i kontrolerom, by sprawdzić, czy nasz pojazd ma opłacony postój.

Głównym sensem korzystania z mobiParkingu jest prostota jego działania. Po wyjściu z samochodu i pozostawieniu identyfikatora, w aplikacji wybieramy Parking, a następnie wskazujemy numer rejestracyjny pojazdu. Kwoty zgodne z lokalnym taryfikatorem opłat są pobierane z naszego wcześniej zasilonego konta proporcjonalnie do czasu, przez który mieliśmy zaparkowany pojazd. Gdy odjeżdżamy, wystarczy zatrzymać płatność. Dzięki temu nigdy nie przepłacimy za czas, z którego nie skorzystaliśmy w miejscu postojowym. Nie musimy się też obawiać sytuacji, w której przyjdziemy do auta już po zakończeniu okresu opłaconego w parkometrze.

SkyCash umożliwia także płacenie za wskazany czas bądź za określoną kwotę. Aplikacja pozwala na podgląd płatności wszystkich aktualnie zaparkowanych na nasze konto samochodów w zakładce „Zaparkowane”.

Dodatkowo za pomocą Skycash możemy opłacić między innymi bilety komunikacji miejskiej, kolei regionalnych, PKP Intercity oraz bilety do kina.

mobiParking działa już w 30 miastach na terenie całej Polski. Usługa oferowana jest także klientom flotowym. Z aplikacją Skycash daje wygodę, której od dawna brakowało w systemie miejskich stref płatnego parkowania.