Przygotowany przez Deloitte i Targeo „Raport o korkach w 7 największych miastach Polski” ujawnia ile czasu i pieniędzy tracą w skali roku mieszkańcy największych miast Polski.

Raport jest przygotowywany od czterech lat i pokazuje jak dużo czasu i pieniędzy tracimy stojąc w korkach. I tak, na statystycznego kierowcę przypada miesięcznie od 5:10 do 8:35 godziny stania w korkach w godzinach porannego i popołudniowego szczytu. Najbardziej zakorkowanym miastem z siedmiu największych w Polsce jest Wrocław. Godzinę mniej tracą mieszkańcy Warszawy i Krakowa. Jeszcze lepiej jeździ się w Poznaniu. W Łodzi stoimy w korkach prawie 2,5 godziny miesięcznie krócej niż we Wrocławiu. Najmniej zakorkowanym miastem z zestawienia jest Gdańsk.

W raporcie uwzględniono również koszty jakie potencjalnie ponosimy stojąc w korkach. Aby je wyliczyć, posłużono się średnim wynagrodzeniem dla danego miasta zakładając, że czas spędzony w korku jest alternatywą dla pracy zarobkowej. Okazało się, że kierowcy we Wrocławiu nie tracą najwięcej pieniędzy, choć i tak niewiele mniej niż Warszawiacy. Ponad 100 zł miesięcznie mniej za korki „płacą” kierowcy Łodzi i Gdańska.

Zobacz: Raport o korkach w 7 największych miastach Polski