Już od 27 października rozpocznie się akcja Znicz, czyli coroczna mobilizacja Policji związana z obchodami Wszystkich Świętych i Zaduszek. Nasilą się kontrole drogówki mające na celu wyeliminowanie piratów drogowych oraz nietrzeźwych kierowców.

Akcja Znicz – czyli coroczna mobilizacja Policji związana z obchodami Wszystkich Świętych i Zaduszek – w tym roku jest prowadzona w dniach od 27 października (piątek) do 2 listopada (czwartek). Celem Policji jest zwiększenie bezpieczeństwa na drogach poprzez następujące działania prewencyjne:


Zniżka -15%

Oblicz składkę ubezpieczenia OC


  • kontrole prędkości na drogach dojazdowych do miast,
  • kontrole pod kątem używania pasów bezpieczeństwa i urządzeń do przewożenia dzieci,
  • kontrole stanu trzeźwości kierujących oraz stanu technicznego pojazdów,
  • kontrole właściwego używania świateł zewnętrznych,
  • pilnowanie stosowania się do ograniczeń oraz zakazu ruchu pojazdów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton, z wyłączeniem autobusów,
  • kontrole pieszych pod kątem stosowania po zmierzchu poza obszarem zabudowanym elementów odblaskowych.

Warto pamiętać, że ruch wokół cmentarzy miejskich może być zamknięty lub ograniczony, a przed cmentarzami oraz na drogach dojazdowych do miast będą tworzyły się korki. Natężenie ruchu wzrośnie jednak na wszystkich drogach, zatem warto pamiętać o bezpieczeństwie i szanować innych uczestników ruchu.

Przed wyjazdem pamiętajcie, aby sprawdzić działanie świateł zewnętrznych, które na przełomie października i listopada przydadzą się wcześniej niż w minionych miesiącach (w związku ze zmianą czasu z letniego na zimowy w nocy z soboty 28 października na niedzielę 29 października). Oznacza to, że zmierzch będzie zapadać o godzinę wcześniej.

Nie tylko zmiana czasu jest tu ważna. Istotne są również warunki atmosferyczne, a szczególnie mgły i mokra nawierzchnia. Synoptycy zapowiadają, że w większości regionów kraju i przez większość dni ma padać deszcz, choć temperatury nie wskazują jeszcze na konieczność używania ogumienia zimowego (poza południowymi regionami).

Ważna uwaga do właścicieli nowszych samochodów ze światłami automatycznymi – jeżeli świecą się przednie do jazdy dziennej, to tylne nie. We mgle i w deszczu taka jazda może być dość niebezpieczna. Należy również zachować szczególną ostronożność w związku z silnymi podmuchami wiatru – spadające elementy budynków, powalone drzewa stanowią realne zagrożenie dla pojazdów, jak również pieszych.

Przydatne w podróży jest ubezpieczenie Assistance, dzięki któremu możecie czuć się spokojniejsi, gdy dojdzie do nieoczekiwanej kolizji, awarii, zabraknie wam paliwa czy przebijecie oponę. Dzięki Assistance w Podróży macie zapewnioną pomoc na miejscu lub holowanie do najbliższego warsztatu, a także transport podróżnych czy nocleg, a w przypadku rozszerzonych pakietów – również auto zastępcze.

Assistance AXA DIRECT to idealne rozwiązanie na świąteczne lub weekendowe wyjazdy, ponieważ nie trzeba tego ubezpieczenia wykupować na cały rok. Możecie nabyć taką polisę np. tylko na 7 lub 15 dni. Cena takiego ubezpieczenia rozpoczyna się już od 24 złotych. Wyliczenie składki zajmuje niecałą minutę – sprawdźcie sami: https://www.assistancewpodrozy.pl/