Akcja „Znicz 2016” trwała w tym roku dość długo, bo aż sześć dni. Zazwyczaj kończy się 2 listopada, ale w tym roku przez sąsiadujący weekend zaczęła się już 28 października. Jak wyglądają tegoroczne statystyki na tle ubiegłorocznych?

W 534 wypadkach drogowych zginęło 49 osób, a 654 zostały ranne. W tym czasie zatrzymano 1363 nietrzeźwych kierowców. W zeszłym roku liczby te były zdecydowanie niższe, ale statystyki obejmowały o dwa dni krótszy okres. Dlatego by porównać zeszły rok z bieżącym lepiej policzyć średnią.

W tym momencie można jednak wyciągnąć smutny wniosek, że bezpieczeństwo nie poprawiło się. Statystycznie w 2016 było o ponad 15 wypadków więcej na dobę, a w nich obrażenia odniosły średnio 24 osoby więcej. Tylko średnia ofiar śmiertelnych spadła o prawie jedną na dobę. Znacząco poprawiła się liczba zatrzymanych, nietrzeźwych kierujących, których pomimo o dwa dni dłuższego okresu było prawie tyle samo.

Można też obliczyć średnią liczbę ofiar na wypadek. W tym roku wskaźnik rannych do wypadków wyniósł 1,22 i zabitych do wypadków 0,092. W zeszłym roku było to odpowiednio: 1,16 i 0,122. Zatem statystycznie w tym roku w wypadku więcej osób odniosło obrażenia, natomiast mniej było ofiar śmiertelnych.