fot. thebicyclestory.com

Trąbienie, wyzwiska, ubliżające gesty, a nawet rękoczyny to tylko niektóre z przewinień agresywnych kierowców. Jak radzić sobie z emocjami za kierownicą i nie paść ofiarą czyjejś agresji? Przeczytajcie kilka naszych rad.

Jesteśmy zestresowani, przepracowani, kumulują się w nas problemy i niepowodzenia – to właśnie one są przyczyną agresji za kółkiem. Drogowe incydenty są jedynie okazją do wyładowania nagromadzonych negatywnych emocji. Dlatego do nerwowych sytuacji dochodzi najczęściej w drodze do lub z pracy.

Siedząc w samochodzie, potrafimy przejść całkowitą metamorfozę – jak pokazują badania, najbardziej agresywni są ci kierowcy, którzy w życiu codziennym wykonują spokojną pracę. Prowadzenie pojazdu może wiązać się ze wzrostem poczucia władzy, którego nie mają w domu czy w pracy. Samochód daje poczucie bezpieczeństwa i anonimowości.

fot. euobserver.com

Czynnikiem sprzyjającym agresywnym zachowaniom jest także naturalna skłonność człowieka do rywalizacji. Tacy kierowcy, widząc wyprzedzający ich pojazd, zaczynają się z nim ścigać – odbierają to jako rzucenie wyzwania.

Niebezpieczni są również „drogowi nauczyciele”, którzy starają się karać innych kierowców za zachowania, które ich denerwują. Taki kierowca może jechać bardzo spokojnie do momentu, aż czyjeś zachowanie wytrąci go z równowagi. Najczęściej stosowane metody „pedagogiczne” to przyhamowywanie, zajeżdżanie drogi oraz oczywiście wyzwiska.

Dlaczego agresja wśród kierowców staje się coraz częstszym zjawiskiem? Narastające zatłoczenie dróg i ulic wywołuje frustrację, prowadzi do przypadków agresywnego zachowania za kierownicą oraz braku szacunku dla innych kierowców.

Brak szacunku przejawia się w takich zachowaniach, jak wpychanie się przed auta stojące w korku, wykonywanie manewru skrętu z nieodpowiedniego pasa, niezgodne z przepisami wykorzystywanie utwardzonych poboczy, zmiana pasa ruchu bez sygnalizowania tego manewru, blokowanie innym wjazdu na pas ruchu.

Złość budzą także wolno jadący kierowcy czy zbyt wolno zmieniająca się sygnalizacja świetlna.

fot. www.swisswuff.ch

Jak uniknąć nerwowych sytuacji? Nasze rady są następujące:

  • Okazuj uprzejmość innym kierowcom i unikaj działań, które mogłyby sprowokować ich do agresji.
  • Nie pozwól się sprowokować do agresywnych zachowań i nie odpowiadaj na zaczepki innych kierowców.
  • Zawsze sygnalizuj zmianę pasa ruchu. Mimo że jest to wymagane przez przepisy, wielu kierowców jakby o tym zapomina i zmienia pasy ruchu, nie informując o tym innych użytkowników drogi. Jest to nie tylko niebezpieczne, ale też denerwuje innych kierowców.
  • Po manewrze wyprzedzania nie zajeżdżaj drogi wyprzedzanemu pojazdowi.
  • Nie blokuj pasa ruchu kierowcom jadącym szybciej – w miarę możliwości zjedź na prawy pas i daj się wyprzedzić.
  • Trzymaj ręce na kierownicy. Gwałtowne ruchy rękami mogą być odebrane jako przejaw frustracji wywołanej zachowaniem innych kierowców.
  • Staraj się unikać prowadzenia samochodu, gdy jesteś zestresowany, pod wpływem emocji lub zły. Odpręż się za kierownicą i uspokój. Starać się być bardziej wyrozumiały dla innych kierowców. Włącz spokojną muzykę i nie myśl o swoich niepowodzeniach.
  • Nie nadużywaj sygnału dźwiękowego. Długotrwałe naciskanie klaksonu może zdenerwować nawet najbardziej spokojnych kierowców.
  • Podróż planuj z wyprzedzeniem, oceniając realistycznie czas osiągnięcia celu – unikniesz pośpiechu i nerwowych sytuacji na drodze., dając sobie pewien zapas czasu na podróż.

Agresja na drodze jest przede wszystkim źródłem niepotrzebnego stresu i powodem wielu niebezpiecznych sytuacji na drodze. Nie zapominajmy jednak, że ma wpływ również na koszt użytkowania naszego samochodu – spokojny i rozsądny styl prowadzenia przekłada się na mniejsze spalanie i wolniejsze zużywanie części eksploatacyjnych pojazdu.

Jeżdżąc na co dzień po zatłoczonych drogach, na pewno spotykacie agresywnych kierowców. Jakie macie z nimi doświadczenia?