fot. Citroen

Wiele osób codziennie przemierza setki kilometrów. W weekendy podczas podróży samochodem pokonujemy dystanse równie duże, jeśli nie większe. O czym należy pamiętać przed takim wyjazdem?


Zniżka -15%

Oblicz składkę ubezpieczenia OC


Sprawdź ciśnienie w oponach

Większość kierowców ciśnienie w oponach sprawdza dwa razy w roku – raz przy zmianie opon na letnie i raz przy zmianie na zimowe. To błąd. Ciśnienie sprawdza się łatwo, na większości stacji benzynowych i powinno się to robić regularnie. Szczególnie przed wyruszeniem w trasę należy pamiętać o tej czynności. Nie tylko poprawimy dzięki temu swoje bezpieczeństwo, ale także ograniczymy zużycie paliwa.

Sprawdź trasę, którą jedziesz

Jesteśmy tak przyzwyczajeni do korzystania z nawigacji, szczególnie tej podręcznej – Google’a, że przestaliśmy przykładać wagę do planowania podróży. Tymczasem dobre rozplanowanie może pomóc uniknąć przykrych przygód. Wcześniejsze ustalenie trasy pomoże uniknąć niespodzianek. Nawigacje czasami prowadzą trasą teoretycznie szybszą, ale bardziej niebezpieczną – przez drogi niskiej jakości. Upewnij się, że trasa, którą będziesz jechać, nie będzie prowadzić tego typu odcinkami.

Planuj tankowanie

Niektóre nowe odcinki tras szybkiego ruchu pozbawione są jeszcze stacji benzynowych. Dlatego warto wcześniej zatankować samochód, by uniknąć przykrej niespodzianki po drodze. Tankowanie na trasie nie jest zresztą najlepszym wyborem, nawet jeśli jest możliwe. Stacje przy autostradach są bardzo drogie.

Poinformuj kogoś bliskiego, dokąd jedziesz

Po drodze może ci się przydarzyć wypadek – nie wykluczaj tego. Jeśli stanie się to w ruchliwym miejscu, na pewno ktoś przyjdzie z pomocą. Jeżeli natomiast do zdarzenia dojdzie w mało uczęszczanym miejscu, może to oznaczać poważny problem. Zawsze zadbaj o to, by ktoś wiedział dokąd jedziesz i kiedy dotrzesz na miejsce. Wtedy, nawet z opóźnieniem, ale ostatecznie zostanie sprowadzona pomoc. Wartościowym rozwiązaniem jest w tym przypadku możliwość udostępniania lokalizacji przez nawigację Google.

Assistance

Warto również zapewnić sobie pomoc na drodze w razie nieprzewidzianego zdarzenia. Assistance to niewielki koszt (już od 24 zł za 7 dni), a polisę można wykupić online nawet dzień przed wyjazdem: www.assistancewpodrozy.pl.