fot. flickr.com / anders jung

W nocy z czwartku na piątek (4-5 września) w Gdańsku ktoś podpalił 19 samochodów stojących na ulicach dzielnic Siedlce, Morena, Suchanino i Wrzeszcz.

Straż pożarna w Gdańsku otrzymała pierwsze zgłoszenie o godzinie 0:45, a ostatnie o 3:28. W całej akcji brało udział 30 strażaków. Świadkowie zdarzeń zeznali, że niektóre auta spłonęły bardzo szybko, nie było szans na ich ugaszenie standardowymi gaśnicami. Według wstępnych ustaleń sprawcy szli przez kilka kilometrów, podpalając kolejne auta. Nie było reguły w wyborze samochodów: płonęły zarówno auta tanie, jak i luksusowe, co wskazuje na zwykły wandalizm.

Jeszcze przed godziną 13 policja zatrzymała jednego ze sprawców, który przyznał się do winy. To 33-letni mężczyzna, mieszkaniec Gdańska. Domniemanego sprawcę ustalono dzięki zeznaniom świadków i sieci monitoringu, a także policjantom, którzy po pierwszym zgłoszeniu spisali zeznania wszystkich osób napotkanych w okolicy podpaleń.

„Właściciele samochodów, jeśli mieli wykupioną polisę autocasco lub minicasco, która obejmowała swoim zakresem pożar auta (np. Ubezpieczenie od Pożaru i Kradzieży), będą mogli liczyć na odszkodowanie z zakładu ubezpieczeń. Niestety tym kierowcom, którzy takiego ubezpieczenia nie posiadali, pozostaje domagać się odszkodowania od sprawcy podpaleń” – komentuje Jacek Rink, Specjalista ds. Ubezpieczeń AXA DIRECT.