Foteliki samochodowe – fot. BMW

Szósta zasada spośród dziesięciu spisanych przez Fédération Internationale de l’Automobile (FIA), czyli Międzynarodowej Federacji Samochodowej związana jest z bezpieczeństwem najmłodszych pasażerów – dzieci.

W oryginalnym języku mówi ona:

I want to be safe, I promise to protect my children, keep them safe in car seats.

W luźnym tłumaczeniu: chcę być bezpieczny, obiecuję chronić swoje dzieci, przewozić je w fotelikach.

Ta zasada nie jest jedynie sugestią ze strony FIA. To reguła, która jest wymagana przez przepisy. Zgodnie z polskim prawem za przewożenie dzieci bez fotelika, grozi mandat w wysokości 150 zł i 6 punktów karnych. Warto wiedzieć, że w tej kwestii niedawno zmieniły się przepisy. Zlikwidowana została granica 12 lat. Teraz dzieci o wzroście do 150 cm muszą podróżować w foteliku, jeśli jadą na przednim siedzeniu. Fotelika można nie stosować, jeśli dziecko ma co najmniej 135 cm wzrostu i jest zapięte pasem na tylnej kanapie. Warto też wiedzieć, że niedozwolony jest przewóz dzieci do lat 3 pojazdami, które nie są wyposażone w pasy bezpieczeństwa.

Statystyki wciąż nie są satysfakcjonujące. W 2014 roku 89 proc. dzieci przewożonych samochodami w Polsce, podróżowało w fotelikach. To oznacza wzrost w stosunku do roku 2013 o 4 punkty procentowe. Rodzice najchętniej stosują foteliki u małych dzieci. Największy odsetek przypadł grupie wiekowej z zakresu do 3 lat. Wyniósł on 95 proc.

W Polsce wciąż problemem jest myślenie o obowiązku zapinania pasów, jako o formie zabezpieczenia przed mandatem. Nadal wiele osób rezygnuje z nich świadomie, bo jedzie na krótkim odcinku drogi, na którym wie, że nie stoi patrol policji. Niestety, tam, gdzie nie ma funkcjonariuszy, może czekać prawdziwe zagrożenie, znacznie gorsze niż mandat. Zagrożone są w tej sytuacji szczególnie dzieci – małe i delikatne. W trosce o ich bezpieczeństwo należy zawsze przewozić je w dobrych, dopasowanych do ich masy, porządnie zabezpieczonych fotelikach.

Wielu rodziców nie chce zapinać dzieci ze zwykłego lenistwa, kiedy jadą na niedługich dystansach. Wtedy pociechy albo przemieszczają się w aucie, albo zapinane są zwykłymi pasami, co wcale nie wpływa dobrze na ich bezpieczeństwo. Standardowo montowane pasy dostosowane są do ochrony dorosłych. Dlatego też w przypadku przewożenia dzieci tak istotne jest stosowanie odpowiednich fotelików.