Kierowca w Mercedesie AMG-GT / fot. Mercedes

Dotarliśmy do ostatniej złotej zasady bezpieczeństwa, spośród dziesięciu stworzonych przez Fédération Internationale de l’Automobile wspólnie z czołowymi kierowcami wyścigowymi. Tym razem FIA poświęciło trochę uwagi na kurtuazję na drodze, która przez wiele osób jest niedoceniona.

W oryginalnym języku dziesiąta zasada FIA mówi:

I want to be safe, I promise to be courteous and considerate. Respect other drivers.

W luźnym tłumaczeniu: chcę być bezpieczny, obiecuję być uprzejmym i miłym. Będę szanował innych kierowców.

Uprzejmość na drodze jest niedoceniona przez wielu kierowców, głównie tych, którzy mają z nią do czynienia najrzadziej. Ustąpienie pierwszeństwa czy po prostu jazda w stylu, który cały czas uwzględnia obecność i potrzeby innych uczestników ruchu, przekłada się na bezpieczeństwo w stopniu większym, niż można przypuszczać. Pozostawianie miejsca na uprzejmość na drodze zapewnia ograniczenie liczby niebezpiecznych sytuacji, które stwarzamy często właśnie podczas nerwowej jazdy.

Uprzejmość na drodze daje jeszcze jeden efekt. Chociaż może to brzmieć patetycznie, kierowca, który jest uprzejmy dla innych, szerzy dobry nastrój. Miło jest zostać wpuszczonym do ruchu przez kogoś, kto wcale nie musiał nam ustąpić miejsca. To poprawia nastrój i sprawia, że sami jesteśmy bardziej skłonni do takich zachowań. W ten sposób „zarażamy” uprzejmością coraz większą liczbę innych kierowców, co przekłada się na generalną poprawę samopoczucia i jakości kultury na drodze.

Szacunek względem drugiego kierowcy oznacza także wybaczanie innym błędów. Czy coś, czego ktoś inny dokonał ewidentnie niechcący wymaga trąbienia? Nie? Więc nie trąb – to tylko wprowadzi bardziej nerwową atmosferę na drodze.

Kulturalna jazda pozbawiona wymuszeń, a pełna ustępstw względem innych uczestników jest najlepszym gwarantem naszego własnego bezpieczeństwa. Zatem troszcząc się o innych, troszczysz się też o siebie.