fot.policja.pl

Fédération Internationale de l’Automobile (FIA), czyli Międzynarodowa Federacja Samochodowa przedstawiła 10 złotych zasad bezpieczeństwa. To proste reguły, których powinien trzymać się każdy kierowca. Dzisiaj przyjrzymy się drugiej z nich.

W oryginalnym języku mówi ona:

I want to be safe, I promise to respect the highway code, rules are there to protect us all.

W luźnym tłumaczeniu: chcę być bezpieczny, obiecuję przestrzegać zasad ruchu drogowego, są one stworzone, by chronić nas wszystkich.

Jeżdżąc codziennie po mieście i w trasach niektórym kierowcom zdarza się naginać przepisy. Naginanie powoli ewoluuje w ich notoryczne łamanie. Przestajemy traktować je jako kodeks, którego należy bezwzględnie przestrzegać. Stają się dla nas jedynie wyznacznikami, które interpretujemy po swojemu w zależności od potrzeb. Ile razy słyszeliście już od swoich znajomych, którzy notorycznie łamią przepisy: „jestem kierowcą szybkim, ale bezpiecznym”? W końcu ten ktoś jeździ niezgodnie z kodeksem już od dawna, a do tej pory nie zdarzył mu się wypadek.

To niestety złudzenie, które maluje się w naszej głowie po latach bezwypadkowej jazdy. Jeśli łamiemy przepisy, może w końcu dojść do tragedii. Jeśli to nie my popełnimy błąd, to zrobi to ktoś inny, a konsekwencje, które mogły być znacznie mniejsze lub znikome, gdybyśmy jechali przepisowo, poniesiemy bez względu na sprawcę.

Na drodze obowiązują określone reguły, których należy przestrzegać. Powstały one na bazie dekad doświadczeń, które pozwoliły zdecydować, jakie rozwiązania dla danych miejsc będą bezpieczne. Ciągłe linie są namalowane na drodze, bo w danym miejscu nie powinno się wyprzedzać. Na tym skrzyżowaniu jest zakaz skrętu w lewo i zawracania, bo mniejsze zagrożenie stworzy wykonanie tego manewru 100 metrów dalej. Znaki i przepisy nie mają nic sugerować. One jasno mówią, co wolno, a czego nie.

Sądzisz, że stanowisz wyjątek? Sądzisz, że Tobie nigdy nie przydarzy się nic złego? Sytuacja na drodze może zmienić się w mgnieniu oka, a wtedy prędkość o 20 km/h za duża może zdecydować o dalszym życiu lub zdrowiu Twoim, Twoich pasażerów i innych uczestników ruchu. Dlatego zawsze przestrzegaj przepisów, nawet jeśli trasa zajmie Ci przez to pół godziny dłużej, lepiej się spóźnić na spotkanie, niż nie dojechać na nie wcale.